Zdrowie

Jaką rolę spełnia odzież medyczna?

Odzież medyczna, ma dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony ma chronić pracowników służby zdrowia, a z drugiej strony ułatwia identyfikację wizualną pracowników służby zdrowia. Po kolorze poznamy czy mamy do czynienia z lekarzem, pielęgniarką czy też ratownikiem medycznym lub innymi pracownikami szpitala. Odzież ochronna dostępna jest na rynku w bardzo wielu wzorach, kolorach i fasonach. Przed wyborem odzieży medycznej jak na przykład fartuch medyczny damski, należy się zastanowić, jaką funkcję powinna ona spełniać.

Funkcje odzieży medycznej

Odzież medyczna przeważnie wykorzystywana jest przez personel służby zdrowia, ale zdarza się również, że zastosowanie znajduje w SPA, salonach kosmetycznych czy też laboratoriach medycznych lub uzdrowiskach. Podstawowe funkcje odzieży ochronnej, to ograniczenie wnoszenia na oddział niebezpiecznych substancji, które mogą pogorszyć stan pacjentów oraz przenoszeniu szkodliwych drobnoustrojów z placówek medycznych na zewnątrz.

Stroje medyczne a normy

Odzież ochronna ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i zakażeń. Kodeks Pracy w artykule 237 dokładnie precyzuje kto i kiedy ma obowiązek używania odzieży medycznej. Oprócz Kodeksu Pracy wiele informacji o konieczności używania odzieży ochronnej znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1972, 1984 oraz 1996 roku. Dodatkowo istnieją także rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2005 r, dotyczące czynników szkodliwych dla zdrowia i 2012 roku dotyczące ochrony bakteriologicznej. Poza przepisami krajowymi od wejścia do Unii Europejskiej obowiązują regulacje z Dyrektywy 93/42/EEC o Wyrobach Medycznych. Więcej na ten temat znajdziecie na stronie https://www.doctorqueen.pl.

Cechy odzieży medycznej

Specyfika zawodów medyczny jest taka, że personel często pracuje na dyżurach po dwanaście a nawet dwadzieścia cztery godziny. Dlatego wybór odpowiedniej odzieży medycznej jest bardzo ważny. Jakie cechy musi spełniać taka odzież? Materiał z jakiego wykonany jest fartuch medyczny po pierwsze musi być odporny na zagniecenia. Musi cechować się dużą odpornością materiału na przetarcia czy też przekłucie. Muszą być przewiewne i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Oprócz tego tkanina z jakiej wykonany jest fartuch medyczny musi być odporna na zabrudzenie krwią czy też innym płynami. Fartuch medyczny musi być wykonany z materiału, który jest łatwo utrzymać w czystości oraz musi być możliwe pranie w wysokich temperaturach.

Możliwość komentowania Jaką rolę spełnia odzież medyczna? została wyłączona

Mam na imię Piotrek.