Dom i ogród

Jak wybrać klimatyzator

Klimatyzatory pokojowe mogą szybko schłodzić palącą się sypialnię, lepki pokój rodzinny i inne gorące miejsca w domu za jedyne 1000 PLN. Poszczególne jednostki umieszczają chłodzenie tam, gdzie jest to potrzebne, jeśli klimat w Twojej okolicy nie gwarantuje klimatyzacja Białołęka całego domu lub jeśli nie chcesz wydawać  na zainstalowanie nowego systemu centralnego powietrza.

Co więcej, obecne modele są nawet o 30 procent bardziej energooszczędne niż te sprzed dziesięciu lat i objęte są gwarancją aż do pięciu lat. A co najważniejsze, wczesny zakup klimatyzatora – przed latem, kiedy sprzedawcy osiągną największe zyski – może zaoszczędzić pieniądze.

Wiele sklepów prowadzi wyprzedaż poza godzinami szczytu pokojowych w firmie Sears. „Konsumenci mogą zaoszczędzić od 15 do 25 procent, jeśli kupią klimatyzator przed pierwszą falą upałów. Niestety, wielu właścicieli domów marnuje te oszczędności, kupując urządzenie, które jest za duże lub za małe dla danej przestrzeni.

Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich

Dopasowanie klimatyzatora do pomieszczenia, które chcesz schłodzić, jest Twoim pierwszym krokiem do rozważenia. Jeśli jest za mały, po prostu nie schłodzi przestrzeni. Jeśli jest zbyt duży, ochłodzi pomieszczenie tak szybko, że termostat wyłączy urządzenie, zanim będzie mógł obniżyć poziom wilgotności w pomieszczeniu. Rezultatem jest chłodny pokój, który wydaje się wilgotny i lepki.

Klimatyzatory pokojowe są „wymiarowane” zgodnie z ich wydajnością chłodniczą wyrażoną w Btu na godzinę. Ocenę znajdziesz na opakowaniu lub w dokumentacji produktu; zazwyczaj waha się od 5000 do 25000 Btu. Jednostki poniżej 12 000 Btu zaczynają. Większość z nich, które zobaczysz w sklepach, po prostu porównuje powierzchnię pokoju z pojemnością Btu.

Ile potrzebujesz?

Aby obliczyć wydajność chłodniczą, której potrzebuje Twoja przestrzeń, skorzystaj z naszego kalkulatora klimatyzacji .

Bezpłatną kopię wzoru można otrzymać w usłudze faksu na żądanie lub za pośrednictwem witryny internetowej organizacji. Chociaż forma wygląda zniechęcająco, obliczenie powierzchni pomieszczenia i zmierzenie kilku innych zmiennych zajmuje tylko kilka minut za pomocą kalkulatora i taśmy mierniczej. Niezależnie od tego, w jaki sposób określisz rozmiar, którego potrzebujesz, pamiętaj, że w przypadku obwodów 115 V typowych dla sypialni i salonów będziesz musiał pozostać poniżej 15 000 Btu; jednostki powyżej 15 000 Btu zwykle wymagają obwodu 230 V. A jeśli chcesz schłodzić dużą, otwartą przestrzeń w kształcie litery L lub T, lepiej będzie, jeśli masz dwie mniejsze jednostki, a nie jedną dużą. „Celem jest zapobieganie gromadzeniu się zimnego powietrza na podłodze. Montaż klimatyzacja Warszawa oferuje najszerszy wybór,

Kwestia energii

Efektywność energetyczna to kolejna kwestia dotycząca zakupów Jest to również najłatwiejsze – rząd federalny wymaga od producentów umieszczenia oceny energetycznej bezpośrednio na urządzeniu. Wartość ta, określana jako współczynnik sprawności energetycznej (EER), to wydajność chłodnicza podzielona przez moc elektryczną wymaganą do działania urządzenia. Im wyższa liczba, tym lepiej. Większość jednostek zasilanych napięciem 115 V ma EER 9 lub 10. Każda jednostka powyżej 10 jest uważana za wyjątkowo wydajną, a prawdziwi mistrzowie energii spadają do niskich 12 sekund.

Podobnie jak w przypadku wydajności chłodzenia, zapłacisz z góry więcej za efektywność energetyczną. Przejście od EER 9 do EER 10 może dodać do ceny 100 USD. Możesz jednak łatwo zamortyzować ten koszt przez cały okres eksploatacji urządzenia w postaci oszczędności energii. Sprawdź etykietę Energy Guide na dowolnej jednostce, którą rozważasz, aby znaleźć szacunkowe koszty operacyjne.

Opcje sterowania

Wybór odpowiednich funkcji sterowania ułatwi również utrzymanie chłodu tego lata. Poszukaj wentylatorów wielobiegowych i regulowanych termostatów. Oba pozwalają dostroić moc wyjściową dla maksymalnego komfortu. Pozwalają również schłodzić pomieszczenie, a następnie przełączyć się na niższe ustawienia, aby zapewnić cichszą pracę – dotyczy to sypialni. Cyfrowe elementy sterujące, takie jak w modelach elektronicznych Carrier, oferują precyzyjną kontrolę temperatury i zegar do włączania i wyłączania zasilania zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Kolejnym ważnym punktem zakupów jest to, czy elementy sterujące znajdują się na górze, na dole czy po bokach. Górne elementy sterujące, takie jak te w klimatyzatorach pokojowych, są najłatwiej dostępne, jeśli urządzenie zostanie zainstalowane w oknie na wysokości pasa. W przypadku jednostki przechodzącej przez ścianę, która jest instalowana na wysokości ramion lub głowy, preferowane są dolne lub boczne elementy sterujące. W modelach cyfrowych firmy Sharp Electronics można także zdecydować się na piloty zdalnego sterowania w stylu telewizora. Dodatkowym plusem są regulowane żaluzje, które pozwalają ukierunkować przepływ powietrza. Upewnij się, że pozwalają one na wysyłanie powietrza w dwóch kierunkach, jeśli będziesz chłodzić dużą przestrzeń.

Kiedy jesteś w sklepie, poćwicz wyjmowanie filtra przed otworami wlotowymi w celu wyczyszczenia. Jest to jedyna konserwacja wymagana w nowszych modelach, ale należy ją wykonywać co kilka tygodni w sezonie chłodniczym. Im łatwiej jest dotrzeć do filtra, tym bardziej prawdopodobne jest, że utrzymasz go w czystości. Między innymi filtr w jednostkach po prostu przesuwa się w górę i wychodzi z jednostki bez żadnych śrub lub innych elementów mocujących do usunięcia.

Wkładanie

Do wszystkich klimatyzatorów pokojowych dołączona jest instrukcja montażu w oknie. Przed zakupem klimatyzatora należy zmierzyć szerokość i wysokość otwarcia okna, w którym będzie ono dostępne. Następnie zapoznaj się z literaturą produktu, aby dowiedzieć się, jakie rozmiary okien będzie pasować do danego urządzenia. I zaplanuj pracę z pomocnikiem – jednostki powyżej 8000 Btu mogą ważyć ponad 60 funtów. Klimatyzatory z wysuwaną obudową ułatwiają instalację. Wystarczy wsunąć je na miejsce po przymocowaniu ich metalowej ramy do okna. Wysuwana rama jest niezbędna do instalacji przez ścianę – konieczność, jeśli Twoje okna mają nietypową konfigurację lub jeśli nie chcesz stracić możliwości korzystania z dostępnego okna lub jego widoku. Chociaż instalacje okien są stosunkowo proste, montaż przez ścianę wymaga pewnej wiedzy i umiejętności.

Większość sklepów z urządzeniami AGD może zorganizować instalację przez ścianę. Instalator wycina otwór w ścianie, przyklei tuleję klimatyzatora do ramy, a następnie wsunie urządzenie. Upewnij się, że instalator uszczelnił wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie otworu, aby zablokować przeciągi i wilgoć. Możesz spodziewać się zapłaty za instalację.

Klimatyzatory pokojowe to doskonały sposób na ochłodzenie w dowolnym miejscu i czasie. Postępując zgodnie z podanymi tutaj wskazówkami, spędzisz mniej czasu na utrzymaniu chłodu w tym sezonie i przez wiele kolejnych lat.

 

Możliwość komentowania Jak wybrać klimatyzator została wyłączona

Mam na imię Piotrek.